Rapowe podsumowanie roku 2013


Etykiety:

0


Rok 2013, jeśli mowa o rapie (głównie polskim, bo tego słuchałem najwięcej) był niestety stosunkowo mizerny. Zabrakło płyt świeżych i wyróżniających się. Przesłuchałem dokładnie 15 polskich albumów. Chyba całkiem sporo. Rok 2013 był rokiem średnio udanych bądź zwyczajnie słabych duetów. Przeciętna płyta Solara z Białasem, kiepska skrzypka z Hadesem, nie wspominając nawet o marnych dokonaniach Onara i Miuosha (po singlach byłem tak na nie, że nawet nie sprawdziłem płyty). Pojawiło się kilku interesujących nowych zawodników bardzo dobrze rokujących na przyszłość. Mamy stylowego Kubę Knapa, młodego Kubana, niezawodnego Kękę, który spełnił pokładane w nim nadzieje i walnął, w mojej opinii płytę roku. Mamy także zdecydowanie odkrycie roku jeśli mowa o polskim rapie - Quebonafide. Zawodnik znikąd, który nagrał tyle kozackich kawałków, że pozycja jego materiału musiała u mnie wylądować wysoko. 2013 rok dla wielu osób był także rokiem Tedego, co nie może dziwić. Sam za nim nie przepadałem i nieczęsto sięgałem po jego numery. Świetne, trapowe Elliminati gruntownie zmieniło mój punkt widzenia, a utwór Nie banglasz już zawsze będzie mi się kojarzył z moimi pierwszymi chwilami za kółkiem własnego samochodu. 2013 to także ogromny zawód płytą VNMa, na której znalazłem ledwie 2 świetne kawałki (Propejn i singlowy Obiecaj mi). Miniony rok potwierdził także, że W.E.N.A skończył się na Wyższym Dobrze. A przecież single Nowej Ziemi były tak obiecujące! Gdzie ta wielka osiedlowa charyzma tego rapera? Pozytywnie zaskoczył za to legal Rasmentalismu, cudownie klimatyczny i interesujący.
Mój ranking płyt wydanych w roku 2013:
1. Kękę "Takie rzeczy"
2. Quebonafide "Eklektyka"
3. Tede "Elliminati"
4. Rasmentalism "Za młodzi na Heroda"
5. VNM "Propejn"
6. Kuba Knap "Bez nerwów bez złudzeń"
7. W.E.N.A./Stona "Nowa ziemia"
8. Sokół i Marysia Starosta "Czarna Biała Magia"
9. Potwierdzone Info "Przypadek? Niesondze"
10. Szops "Goodlife"
11. Kotzi/Luckyloop "Rapdom"
12. Emen "Przedmieścia"
13. Solar/Białas "Stage Diving"
14. O.S.T.R & Hades "Haos"
15. Popek "Monster"

5 kawałków z roku 2013, które szczególnie polecam (kolejność przypadkowa)
 
 

Co do zagranicy to najwięcej słuchałem Bonesa, Ethenwulfa i Spaceghostpurppa. Codein rap i emokonwencja. Nie od dziś bowiem wiadomo, że nie mam przyjaciół ;). Bardzo sobie cenię tego typu rap. Zdarzało mi się nadal słuchać nieco Asap Rockiego #purpleswag, Rick Rossa, Guci Mane'a i paru jeszcze murzynów.
Ciekawostkami okołorapowymi byli zdecydowanie Bonus BGC (z którego beki nigdymało) i Pikej (tu już trochę zajeżdża żenadą). Za to pozytywnie zaskoczył ks. Jakub Bartczak zwany też ASAP Księdzem. Ksiądz na trapach, tego jeszcze nie widzieli... A zobaczyć i usłyszeć warto.

0 Response to "Rapowe podsumowanie roku 2013"